Rodzaje szwów i ściegów

  • 15 Czerwiec 2020
  • Kursy szycia
  • szkola7cm.pl

Szycie jako pasja może dawać niezwykle dużo życiowej satysfakcji, a komplementowanie ubrań, które samodzielnie wykonaliśmy, doda energii i pewności siebie do dalszego rozwoju. Niemniej profesjonalne szycie wymaga nie tylko dużej precyzji i staranności wykonania, ale również ciągłego podnoszenia umiejętności i uzupełniania wiedzy na temat właściwości używanych materiałów, dostępnych narzędzi oraz technik szycia. Nawet najmniejszy błąd może spowodować, że tkanina będzie układać się w niewłaściwy sposób lub elementy wykroju przy zszywaniu nie będą do siebie dobrze przylegać. W takiej sytuacji podstawą jest znajomość odpowiednich ściegów oraz szwów.

Jakie rodzaje ściegów są stosowane w krawiectwie?

Na początek należy umieć rozróżnić pojęcie ściegu od szwu. Ściegiem nazywamy zarówno odcinek nici, który został przewleczony pomiędzy jednym nakłuciem igły a drugim, jak i sposób prowadzenia nitki, która łączy zszywany materiał. Wśród ściegów ręcznych wyróżnia się trzy główne rodzaje – ściegi wewnętrzne, brzegowe i ozdobne. Zadaniem ściegów wewnętrznych jest mocne i często trwałe połączenie warstw tkaniny. Aby tak się stało, ścieg musi być poprowadzony równo i gęsto, a nitka powinna być równomiernie dociągnięta. Do tej grupy należy: ścieg przed igłą, za igłą, fastrygowy, stębnowy, pętelkowy, kryty oraz pikowy.

Drugim niezwykle istotnym rodzajem są ściegi brzegowe. Nie wystarczy połączyć kawałków materiału, żeby móc uszyć ubranie – należy również sprawić, aby tkanina po praniu nie ulegała wystrzępieniu, inaczej rozejdą się szwy. Zadaniem ściegów brzegowych jest zatem zabezpieczenie brzegów tkaniny przed wysnuciem. Do tej odmiany zalicza się ścieg obrzucający oraz dziergany. Ścieg obrzucający skośny jest wykorzystywany praktycznie wyłącznie do zabezpieczania brzegu materiału, a im cieńsza jest tkanina, tym powinien on być gęstszy. Ścieg dziergany jest rzadziej stosowany do wykańczania brzegu, jednak w zamian bywa niezwykle użyteczny podczas ręcznego dziergania dziurek pod guziki.

Trzecim rodzajem są ściegi ozdobne, które – jak sama nazwa wskazuje – służą do ozdabiania różnego rodzaju odzieży czy bielizny osobistej. Wykonywane w kontrastowych kolorach mają zwracać uwagę i nadawać ubraniom wyjątkowego charakteru. W przypadku ściegów ozdobnych nie ma żadnych ograniczeń, a po poznaniu podstawowych wariantów można z powodzeniem komponować dalsze, urozmaicone ich odmiany. Do tego rodzaju ściegów zaliczamy m.in. ścieg sznureczkowy, łańcuszkowy, gałązkowy, krzyżykowy, mereżkowy, zakopiański czy zygzakowy.

Ściegi wykonywane za pomocą maszyn do szycia różnią się od tych tworzonych ręcznie, nawet jeśli spełniają podobne funkcje. Według normy PN-83/P-84502 wyróżnia się sześć rodzajów ściegów maszynowych: ścieg łańcuszkowy prosty jednonitkowy (do fastrygowania brzegów), ścieg stębnowy prosty jednonitkowy (zszywanie brzegów), ścieg stębinowy dwunitkowy (ścieg uniwersalny), ścieg łańcuszkowy dwunitkowy (do dzianin i gładkich szwów), ścieg łańcuszkowy obrzucający jednoigłowy trzynitkowy (chroni lub łączy brzegi tkaniny) oraz ścieg łańcuszkowy pokrywający czteronitkowy (do obróbki dzianin).

Aby się ich poprawnie nauczyć, warto skorzystać z oferowanych przez nas kursów kroju i szycia, szczególnie że przedstawiana na zajęciach teoria jest wspierana przez ćwiczenia szycia na maszynach.

Jakie wyróżniamy typy szwów?

Kiedy mówimy o ściegach, mamy przede wszystkim na myśli wizualną formę tworzoną przez nić. Tymczasem szew odnosi się do pojęcia, za pomocą którego nazywane jest miejsce łączenia dwóch bądź więcej kawałków materiału, tworzących wykończoną krawędź. Oznacza to również, że każdy szew jest wykonany za pomocą konkretnego ściegu, ale już nie każdy ścieg prowadzi do wykonania szwu. Istotne jest, aby rodzaj tworzonego szwu pasował do materiału, typu tkaniny, tworzonego ubrania oraz lokalizacji szwu na odzieży. Pośród szwów wyróżniamy:

-szew zwykły – wykorzystywany uniwersalnie;

-szew nakładany – szew stosowany głównie przy szyciu dżinsu lub ubrań sportowych;

-szew francuski – znajduje zastosowanie przy materiałach cienkich, przezroczystych bądź przy bieliźnie;

-szew bieliźniany – najczęściej spotykany w bieliźnie oraz koszulach męskich;

-szew wpuszczany – można się z nim spotkać np. przy wszywaniu karczka do koszuli;

-szew lamówkowy – używany do wykańczania szwów wewnętrznych i brzegów odzieży, ozdabiając i zabezpieczając brzegi materiału przed strzępieniem;

-szew obrabiający – estetyczny i zabezpiecza materiał przed strzępieniem;

-szew obrzucający – stosuje się go do wykańczania i łączenia elementów odzieży.